EKOEN – zmienia zasady gry w elektromobilności!

Jak powinna wyglądać idealna stacja ładowania? Czy użytkowanie „elektryka” to długi czas ładowania i siedzenie w aucie przy ładowarce? Nie, to już przeszłość! EKOEN rozwija sieć scentralizowanych i zintegrowanych stacji ultraszybkiego ładowania, dzięki którym nada tempo wzrostu elektromobilności w miastach. To też nowa jakość, która kierowców EV traktuje wyjątkowo, zapewniając im dostępność ładowania, szybkość i komfort pobytu na stacji.

EKOEN to prawdziwa rewolucja na rynku usług ładowania, a poza tym również zaplecze gastronomiczne i komfortowa strefa odpoczynku dla kierowców oczekujących na naładowanie baterii. Jedna stacja obejmuje co najmniej 6 punktów ładowania o różnych mocach i z różnymi złączami szybkiego i ultraszybkiego ładowania, pozwalającymi uzupełnić energię w pojeździe w maksymalnym czasie 30 minut. Odwiedzający stację może skorzystać z wyjątkowej kawiarni, a także specjalnej strefy relaksu przeznaczonej dla kierowców samochodów elektrycznych i dostępnej 24 godziny na dobę. Korzystanie z usług ładowania jest proste, nie wymaga dedykowanych aplikacji, specjalnych kart lub konieczności wcześniejszej rejestracji.
EKOEN jest odpowiedzią na globalne trendy i potrzeby rynku, szczególnie mieszkańców miast. To z jednej strony wizja stacji przyszłości, a z drugiej efekt doświadczeń zebranych przy tworzeniu Ekoenergetyki i opracowywaniu jej produktów.
– Otwierając na początku 2020 roku pierwszą stację EKOEN w Zielonej Górze, chcieliśmy przede wszystkim pokazać i przetestować rozwiązanie, które zmieni podejście do elektromobilności, w centralnym punkcie umieścić użytkownika samochodu elektrycznego. Zmiana pojazdu na bardziej przyjazny dla środowiska musi się wiązać z komfortem jego użytkowania. Dzisiaj już wiemy, że to był bardzo dobry krok. Rok temu zielonogórski EKOEN był eksperymentem, pierwszą taką stacją w Europie. Jego użytkownicy utwierdzili nas w przekonaniu, że tego typu stacja to właściwerozwiązanie, które daje komfort i bezpieczeństwo użytkowania samochodu elektrycznego, dlatego podjąłem decyzję o rozpoczęciu dynamicznego rozwoju naszej sieci. Rynek potwierdza słuszność tego kierunku, podobne stacje otwierają się już w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy we Włoszech – mówi Prezes EKOEN, Bartosz Kubik, a także założyciel polskiego producenta stacji szybkiego ładowania Ekoenergetyka – Polska S.A.

Dlaczego EKOEN ma znaczenie?

Sto stacji ładowania typu EKOEN może obsłużyć nawet do 9 mln pojazdów rocznie. Tylko w samym 2020 roku zielonogórski EKOEN obsłużył blisko 10 000 pojazdów. Jest to istotne szczególnie w miastach, gdzie oprócz prywatnych użytkowników, samochody elektryczne zaczynają pojawiać się także we flotach firmowych, taksówkach, busach kurierskich czy jako pojazdy ostatniej mili.
Producenci pojazdów zapowiedzieli, że dążą do masowego upowszechnienia „elektryków”, również przez zrównanie czasu ładowania pojazdu elektrycznego do czasu tankowania obecnych samochodów spalinowych. Dlatego tak ważna jest budowa wielostanowiskowych stacji ultra-
szybkiego ładowania.
– Stacje tego typu pomogą w zachowaniu miejsc parkingowych w miastach, które dla użytkowników aut są na wagę złota. Wybudowanie jednej stacji EKOEN na nowej działce uratuje nawet do stu miejsc, ponieważ nie blokujemy miejskich parkingów – mówi Prezes Kubik.